A titán-dioxidot (titanium dioxide) gyakran használják az élelmiszeriparban, például fehérítőszerként, színezőanyagként és adalékanyagként. A tudomány folyamatos fejlődése egyre újabb és újabb kerülendő anyagokra hívja fel a figyelmet. Az elmúlt években felmerült néhány aggodalom a titán-dioxid potenciális egészségügyi kockázataival kapcsolatban, különösen az élelmiszeripari termékekben való használata miatt.
Egyes kutatások azt sugallják, hogy a nagy mennyiségű titán-dioxid fogyasztása káros hatással lehet az emberi egészségre. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2016-ban kijelentette, hogy a titán-dioxid bevitelének biztonsága nem bizonyított, és hogy az anyag potenciálisan karcinogén (rákkeltő) hatású lehet.
2017-ben a francia élelmiszerbiztonsági hivatal (INRAE) által publikált tanulmány hívta fel a titán(IV)-dioxid (más néven TiO2, E 171) fogyasztásával kapcsolatban fennálló egészségügyi kockázatokra a figyelmet, melynek hatására 2020 januárjától Franciaország betiltotta az élelmiszerekben való felhasználását, arra hivatkozva hogy a szervezetünkre nézve biztonságossága nem bizonyított.
Az Európai Unióban 2020-ban betiltották a titán-dioxid használatát étrend-kiegészítőkben, és 2021-ben az élelmiszeripari termékekben való használatát is betiltották. Az Egyesült Államokban a titán-dioxid továbbra
is engedélyezett az élelmiszeripari termékekben, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) is figyelmeztetett arra, hogy a magasabb dózisokban való fogyasztás
potenciálisan káros lehet.
Hogyan készül?
A tiszta TiO2-ot titnávasércből nyerik kémiai és fizikai eljárásokkal. Az előállított ultrafinom nanoméretű fehér por további felhasználásra alkalmas a különböző iparágak (élelmiszer, kozmetika) számára.
Mi a baj vele?
A nanotoxicológia foglalkozik a nano mérettartományba (0,1- 100 nm) eső anyagok ártó hatásával. Ezen tudományterület kutatásai arra hívták fel a figyelmet, hogy a nanoanyagok eltérően viselkednek az élő szervezetekben, mint mikro-, vagy makroméretű részecskék. Attól függ, hogy hol kerülnek a szervezetbe (inhalációval, dermálisan, vagy az emésztőtraktuson keresztül) lokális gyulladásokat tudnak kiváltani. Ezek az ultrafinom részecskék képesek még a mitokondriumokba is bejutni, melyek a szervezetünk energiatermelő központjai.
Mi a szerepe a TiO2-nak a kapszulában?
Kettős funkciója van. Egyrészről fehér színt ad a kapszulának, amely elfedi a hatóanyagok színét és mennyiségét, valamint „fogyasztó barát” megjelenést kölcsönöz, másrészről strukturális szerepet tölt be, vagyis merevséget kölcsönöz a kapszulahéj szerkezetében. A folyamatot nem szükségszerű tovább részletezni, mindenki számára világos hogyan kerülhet ez a nanotoxikus anyag a szervezetbe.
Összességében a titán-dioxid betiltása az élelmiszeripari termékekben és étrend-kiegészítőkben azért történt, mert a hatóságok szerint nem bizonyították a biztonságosságát, és fennáll a potenciális kockázata az emberi egészségre
nézve.
Van egy jó hírünk!
Az általunk használt kapszulahéjak természetes kalcium-karbonátot tartalmaznak, TiO2 helyett.